Експедиція в Східну Гренландію на NERIS Smart Pro (серпень 2019)

3-21 серпня 2019 року відбулася перша Українська експедиція на байдарках у Східній Гренландії.

В експедиції взяли участь восьмеро мандрівників-українців — зі Львова, Києва, Дніпра, Харкова, Черкас і Миколаєва. Для мандрівки було обрано регіон Аммасалік (Ammasalik) на сході Гренландії. До селища Кулусук (Kulusuk) учасники дісталися літаком з України через Рейк'явік (Ісландія) разом з усім спорядженням і частиною продуктів. Кілометраж водної частини мандрівки склав приблизно 240 кілометрів за 9 ходових днів, не враховуючи локальних виходів.

Для реалізації своїх планів група обрала флагманську модель фірми NERIS — каркасно-надувну байдарку Smart Pro, а також комплекти гермопакувань для максимально ефективного розміщення спорядження і провіанту на 17-денний похід. Гідрокостюми (гідроштани, гідрокуртки, фліс) були пошиті київською фірмою Ordana.

Продовження розповіді про мандрівку - після фото..

Кулусук (Kulusuk) - повітряні ворота гренландського регіона Аммассалік, що складається з кількох невеликих поселень. Тут проживають переважно інуїти — корінне населення Гренландії. Аммассалік відрізняється розгалуженою береговою лінією, з великою кількістю фіордів, проток, великих і малих островів, льодовиків і безмежних гір. Тому, залежно від погодних умов, завжди є можливість сховатися у фіордах від шторму й океанських хвиль або, за гарної погоди, будувати маршрут відкритим морем. Другий варіант особливо цікавий розмаїттям гігантських айсбергів і шансами зустрітися зі справжніми морськими велетнями — горбатими та гренландськими китами.

Основною метою групи було дістатися до величезного льодовика Кааралє (Kaarale Gletcher), на власні очі простежити зміни, що відбулися в ньому за останні роки, вплив глобального потепління. Льодовик знаходиться приблизно в 100 кілометрів від Кулусука — цю відстань група подолала за неповні три дні. На жаль, зміни за останні 3 роки виявились досить суттєвими. Льодовик активно тане, відходить глибше в гори, нижчає. Але попри те, що за останні 60–70 років він відійшов на кілька кілометрів і втратив 2/3 своєї висоти, Kaarale Gletcher досі вражає своєю величчю. Ширина льодовика — близько 4 кілометрів, а висота — з п'ятиповерховий будинок.

Наступний пункт подорожі — покинута військово-повітряна база ВВС США — Ikatek Bluie East 2, яка була побудована американцями під час Другої світової війни та слугувала в якості проміжного аеродрому для дозаправлення літаків, що прямували зі США в Британію. База була покинута військовими у 1947 році. Американці залишили багато артефактів — вантажівки, маніпулятори і крани, казарми з обладнанням, військову столову й багато чого цікавого. Зараз база є відомим туристичним об'єктом, сюди регулярно переправляють туристів катерами. Після військової бази група рушила в напрямку поселення Куумміт (Kuummiit). Треба було докупити деякі продукти, подивитися на поселення інуїтів, випити по баночці данського пива.

Дорогою назад у фіорді Аммассалік (Ammassalik) групі дуже пощастило. Гренландія подарувала кілька днів зустрічей з велетенськими горбатими китами, довжина яких може досягати 15 метрів, а вага становить в середньому 30 тон. Кілька разів байдаркам вдавалося підійти впритул до цих велетнів та насолоджуватися їх красою і величчю з відстані кількох метрів. 

Експедиція була спланована таким чином, щоб дні переходів по воді чергувалися із трекінгом навколо стоянок. Ходовий день складався зі сніданку, складання спорядження у байдарки та переходу — в середньому проходили від 25 до 40+ кілометрів до нової стоянки. Наступний день група присвячувала дослідженням локації — походи в гори, рибалка, приготування риби та відпочинок. Майже весь маршрут, крім льодовика Каралє, була гарна риболовля: у морі — на тріску, сайду; в озерах — на форель, а в річках і струмках — на гольця або атлантичного лосося.

Літо в Гренландії дуже коротке, приблизно 45 діб — з середини липня по кінець серпня. Тому серпень це кращий час для організації мандрівки в країну китів, айсбергів та льодовиків. Всі дні були сонячні, рідко з вітром. Удень температура сягала 20 градусів тепла, проте вранці та ввечері було досить прохолодно, від 3 до 7 градусів, вночі — близько нуля. Тому теплі спальники, пухові куртки, зимові шапки й тепле взуття не завадили.

Спеціальне спорядження показало високу витривалість. За 17 днів, проведених у Гренландії, жодна з чотирьох байдарок Smart Pro не мала пошкоджень. Гермоупаковки різних розмірів (конусні, гермосумки, гермосумка на деку — плюшка) дозволили зручно перевозити великий обсяг спорядження та провіанту для холодного північного походу. В гідрокостюмах від Ordana було тепло, сухо і зручно.

У майбутньому команда NERIS Expeditions планує подальші дослідження Гренландії, адже за цю мандрівку вдалося побачити менше одного відсотка цього неймовірного острова в Атлантичному океані! Запрошуємо приєднуватися до байдарочних пригод на краю світу в сезоні 2020!

Фото: Михайло Хітрук (дрон), Максим Коваленко, Юрій Гордієнко, Микола Беркаш.

Схоже в блозі
Походи Grand Canyon Colorado на каяке Smart-1
06.11.2019

Костянтин Абрамов завершив проходження Великого каньйону (Grand Canyon, Colorado river, Arizona) із каяком NERIS Smart-1. Експедиція у складі міжнародної групи ... Читати далі

Походи Експедиція до острову Комодо на байдарках Smart Pro
24.12.2018

Група харківських туристів розпочала свою мандрівку в національному парку Комодо, Індонезія, за маршрутом Флорес - о. Рінча - о. Коде - о. Палар - о. Комодо. На... Читати далі

Походи експедиція Південним Бугом (Мигія - Миколаєв) за підтримки NERIS
27.08.2018

За підтримки NERIS UA відбулась експедиція річкою Південний Буг (від Мигії до Миколаєва) з участю науковців, фотографів, краєзнавців - людей, які вивчали стан о... Читати далі